skip to Main Content

53. Pielgrzymka ROPiWP na Jasną Górę

29570453. Pielgrzymka Rodzin Osób Powołanych i wspierających powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego odbyła się 14 maja w jasnogórskim sanktuarium z udziałem ponad pół tysiąca osób. Organizatorem modlitewnego spotkania jest Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań.

„Przede wszystkim chodzi o to, aby podziękować rodzinom, które nieustannie w różnych wspólnotach i stowarzyszeniach modlą się o powołania, oraz rodzinom, których dzieci żyją w różnych formach życia konsekrowanego – są kapłanami, siostrami zakonnymi czy w indywidualny sposób przeżywają swoją drogę konsekracji, a także podziękować tym, którzy towarzysza powołanym poprzez codzienną modlitwę, także często poprzez wsparcie finansowe – tłumaczy ks. Emil Parafiniuk, sekretarz Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań oraz koordynator Europejskiej Służby Powołań – Zaproszenia na pielgrzymkę są rozsyłane poprzez stronę internetową, poprzez różne duszpasterstwa powołań. W tym roku na przykład paulini do każdej z rodzin postarali się wysłać osobiste zaproszenie”.

O godz. 11.00 w bazylice rozpoczęła się Eucharystia w intencji rodzin i powołań pod przewodnictwem ks. bpa Marka Solarczyka, delegata KEP ds. powołań.

Wiernych w imieniu ojców paulinów powitał o. Andrzej Grad, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów, słowami: „Każdy z nas dobrze wie, że świat dzisiejszy potrzebuje świadków miłości Boga, potrzebujemy tego, żebyśmy doświadczali posługi kapłanów, sióstr zakonnych, braci zakonnych. Świat potrzebuje dzisiaj osób, które będą poświęcały swoje życie Bogu w różnych instytucjach świeckich, potrzebujemy dziewic konsekrowanych, wdów czy wdowców konsekrowanych, potrzebujemy ludzi, którzy swoje życie na różny sposób oddadzą życie Panu Bogu, aby świadczyć o miłości i pokazywać zupełnie inną rzeczywistość niż tą, w której żyjemy, żeby pokazywać rzeczywistość Bożą, rzeczywistość Nieba. Ale prawdą jest, że te wszystkie osoby powołane potrzebują też wsparcia, potrzebują doświadczać tego, że jest ktoś, jest drugi człowiek, że są nasi rodzice, przyjaciele, rodzeństwo, ale i ludzie, którzy wspierają tych, którzy swoje życie oddali dla Boga. (…) Wasza modlitwa, wasze wsparcie, wasza obecność, wasze dobre słowo jest dla nas ogromnym wsparciem i ogromną pomocą, za którą dzisiaj w imieniu wszystkich powołanych chcemy wam podziękować”.

„W naszej wspólnocie jesteśmy ze sobą, towarzyszymy sobie nawzajem w tych tajemnicach odkrywania Boga, przeżywania Boga, kierowania naszych myśli ku Bogu i przyjmowania Go jako fundamentu naszego życia – mówił podczas homilii ks. bp Marek Solarczyk – I to będzie się dokonywało na etapie małżeństwa, narodzenia, wychowania, opieki, ale przecież i w życiu każdego z nas tu obecnych kapłanów, sióstr zakonnych. Poprzez nasze wspólnoty kapłańskie, zakonne zaczyna dokonywać się coś tak niesamowitego, jak słowa Pana Jezusa, które odpowiadając Piotrowi na pytanie: co on uzyska, co oni otrzymają za to, że opuścili domy, braci, sióstr, a Jezus mówi: stokroć tyle. Drodzy rodzice, każda mama, każdy tato, każda siostra, każdy brat każdego kapłana, każdego zakonnika, każdej siostry zakonnej staje się rodziną każdego innego zakonnika, siostry zakonnej, kapłana. Przecież mówimy do nich mamo, tato. Przecież to my, wtedy gdy nasi koledzy, przyjaciele już odchodzą do Pana, my stajemy się dziećmi tych rodziców. (…) To są tajemnice naszej wspólnoty”.

Uczestnicy pielgrzymki wysłuchali również konferencji ks. Adama Stankiewicza, marianina, który przybliżył postać bł. Stanisława Papczyńskiego. Na zakończenie spotkania wezmą udział w Nabożeństwie Majowym i Koronce do Miłosierdzia Bożego.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ es, dr

Źródło: www.jasnagora.com
F
oto: www.jasnagora.com/wydarzenie-10134/zdjecia

This Post Has 0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back To Top